Sektor rolno-spożywczy

Podlaskie - europejska dolina mleczna

Nieskażone obszary przyrody to jedne z największych atutów województwa podlaskiego. Czyste lasy, rzeki, jeziora i łąki stwarzają doskonałe warunki do rozwoju zielonej gospodarki i sektora rolno-spożywczego.

Podlaski nabiał stał się synonimem doskonałej jakości, a produkujące go mleczarnie należą do najnowocześniejszych w Europie. Podlaskie to dzisiaj europejska dolina mleczna. To region o największej produkcji i przetwórstwie mleka w Polsce. Tutaj działają giganci mleczarstwa, tacy jak: Mlekovita – największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej, Mlekpol – jeden z największych producentów wyrobów mleczarskich w Europie oraz Piątnica – uznana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Londynie za jedną z najbardziej inspirujących firm europejskich. Są to zakłady o ogromnych mocach przerobowych, które wykorzystują najnowocześniejsze i ekologiczne technologie. Ich produkty, słynące z najwyższej jakości i naturalnego smaku, trafiają na rynki całego świata.

Zakład produkcyjny Mlekovita z lotu ptaka

SM Mlekovita

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita to największy eksporter produktów mlecznych w Europie Środkowo-Wschodniej i niekwestionowany lider rynku polskiego w sektorze mleczarskim. Ponad 1500 mlecznych smakowitości – największy wybór nabiału w Polsce i Europie – znanych jest nie tylko w polskich domach, ale także w 167 krajach świata.

Każdego dnia w 22 zakładach produkcyjnych Mlekovity przetwarzanych jest 8 milionów litrów najlepszego mleka, dostarczanego przez 15 000 polskich rolników. 5000 wykwalifikowanych pracowników dba o najwyższą jakość produktów wytwarzanych na ponad 180 liniach produkcyjnych.

Wśród bogatego asortymentu firmy znajdują się m.in.: sery i serki, mleko i napoje mleczne, masła, śmietany i śmietanki, produkty ekologiczne, bez laktozy oraz produkty w proszku.

SM Mlekpol

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie jest jednym z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie.

Spółdzielnia przez lata budowała swoją markę wśród kolejnych pokoleń konsumentów, oferując różnorodny i nowatorski asortyment. Czterdzieści lat nieprzerwanego rozwoju sprawiło, że produkty Mlekpolu powstają dzisiaj w 13 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach przetwórczych. Od czterech dekad na polskich stołach pojawiają się produkty marek, takich jak: Łaciate, Milko, Mazurski Smak, Rolmlecz i Maślanka Mrągowska.

Ponad 30% wyrobów SM Mlekpol jest eksportowanych do wielu krajów Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej. Zagraniczni odbiorcy cenią sobie jakość, profesjonalizm oraz stabilność współpracy jaką gwarantuje Mlekpol.

OSM Piątnica

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy jest spółdzielnią mleczarską zrzeszającą ponad 2 tysiące rolników prowadzących gospodarstwa na Mazowszu, Kurpiach i Podlasiu.

Spółdzielnia rozpoczęła swoją działalność ponad 40 lat temu, od początku uznając za swój priorytet dbałość o najwyższą jakość, naturalność i innowacyjność produktów. To właśnie pasja do natury i wieloletnia konsekwencja w oferowaniu jej walorów pozwoliły firmie stać się jedną z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się mleczarni w kraju i na świecie zdobywając przy tym zaufanie rzeszy konsumentów.

Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów mleczarskich takich jak Serek Wiejski, świeże śmietany, ser mascarpone, świeże twarogi w klinku, serki do smarowania oraz produkty fermentowane – jogurty naturalne, jogurty typu greckiego z owocami, kefiry oraz zsiadłe mleko.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z pracownikami Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987