Sektor turystyczny
Natura, która urzeka
Podlaskie to raj dla miłośników turystyki. To miejsce, które zasila najczystszą energią, pochodzącą wprost z dzikiej natury. Niewiele ponad godzinę drogi od pełnej zgiełku Warszawy znajduje się zupełnie inny świat, który pozwala odetchnąć i poczuć się częścią przyrody.
Ostoja dzikiej przyrody
Podlaskie to ostoja dzikiej przyrody. Tutaj znajdują się: najstarsza europejska puszcza, wspaniałe rozlewiska dzikich rzek i jedne z najpiękniejszych polskich jezior. To wszystko w czterech unikalnych parkach narodowych: Białowieskim, Biebrzańskim, Narwiańskim i Wigierskim. Łącznie zajmują powierzchnię ponad 900 km2.
Najstarszym i najbardziej znanym jest Białowieski Park Narodowy – miejsce, które umożliwia podróż do czasów prehistorycznych. Tutaj na własne oczy można zobaczyć jak wyglądał liściasty las pierwotny, który przed setkami lat pokrywał Europę. Na wolności, obok wilka i rysia, żyje tu największa populacja żubrów na świecie. Te ostatnie stały się symbolem nie tylko parku, ale całego regionu.
Z mokradeł, bagien i torfowisk słynie Biebrzański – największy polski park narodowy. Naturalny charakter doliny Biebrzy stworzył idealne miejsce do lęgu i gniazdowania dla setek gatunków ptaków, w tym batalionów, żurawi i orlików. Dziewiczą przyrodę Doliny Biebrzy można podziwiać dzięki sieci urokliwych szlaków turystycznych.
Polską Amazonią nazywany jest Narwiański Park Narodowy. Swoją sławę zawdzięcza unikalnemu układowi rozlewisk rzeki Narwi, licznym korytom i starorzeczom. Niewiele rzek na świecie jest podobnych do Narwi. Są wśród nich: Amazonka w Ameryce Południowej, Okawango w Afryce, Saskatchewan w Kanadzie i Ob na Syberii.
Centrum Wigierskiego Parku Narodowego są Wigry – jedno z największych i najwspanialszych polskich jezior. Towarzyszą mu dziesiątki mniejszych, równie urokliwych zbiorników, które przypominają o polodowcowym charakterze tej krainy. Dzięki nim park stał się mekką miłośników turystyki wodnej – żeglarzy i kajakarzy.
Shinrin-yoku to „kąpiel leśna” powstała w Japonii, gdzie już w latach 80. XX wieku promowano ideę spacerów leśnych zapobiegających i leczących choroby cywilizacyjne. Od tego czasu zdobywa popularność na całym świecie. Czy istnieje lepsze miejsce do stosowania tej terapii niż spacery w rozległych lasach i puszczach: Białowieskiej, Augustowskiej i Knyszyńskiej? Zwolennicy bardziej aktywnego wypoczynku również znajdą tu coś dla siebie. Przez Podlaskie przebiega najdłuższy odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, projektu łączącego pięć województw Polski Wschodniej. Niemal 600 km trasy w województwie podlaskim gwarantuje niezapomniane wrażenia i odkrywanie miejsc o niepowtarzalnej urodzie.
Wigry, Czarna Hańcza, Kanał Augustowski są z kolei magnesem przyciągającym pasjonatów sportów wodnych. Żeglowanie na Wigrach, jednym z najbardziej urokliwych polskich jezior, spływy kajakowe Czarną Hańczą, zaliczaną do najczystszych polskich rzek oraz przeprawa Kanałem Augustowskim, cudem inżynieryjnym w Puszczy Augustowskiej, to obowiązkowe punkty pobytu w regionie.
Niezapomnianych doznań dostarczają spotkania z różnorodną podlaską kulturą. Ziemie województwa podlaskiego od wieków były krainą graniczną, gdzie stykały się ze sobą odmienne kultury, narodowości i religie. Tutaj znajdują się miejsca kultu ważne dla katolicyzmu, prawosławia, islamu i judaizmu. Wśród nich pokamedulski klasztor nad Wigrami, Święta Góra Grabarka – serce wyznawców prawosławia, najstarszy polski meczet w Kruszynianach i druga pod względem wielkości w Polsce Wielka Synagoga w Tykocinie.
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z pracownikami Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Invest In Podlaskie
Sektory podlaskiej gospodarki
Kontakt
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok
Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok
info@investinpodlaskie.pl
+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987