Sektor drzewny i meblarski

Podlascy przedstawiciele sektora drzewnego i meblarskiego

Branża meblarska jest jedną z lokomotyw gospodarczych województwa podlaskiego. Tutaj ulokowało się wiele z największych polskich zakładów meblarskich. Wśród nich są tacy potentaci jak Fabryka Mebli Forte, Pfleiderer Grajewo czy IKEA Industry Polska.

​Fabryka Mebli „Forte” S.A.

Fabryka płyt wiórowych - inwestycja Tanne Sp. z o.o., należącej do producenta mebli Fabryki Mebli „FORTE” S.A – jednego z największych producentów mebli do samodzielnego montażu w Europie. Roczne możliwości produkcyjne fabryki to ponad 500 tys. m³ płyty, wykorzystywanej do produkcji mebli.

IKEA Industry Poland sp. z o.o. oddział w Orli

Kompleks dwóch zakładów obejmujących: nowoczesną fabrykę ultra cienkich płyt HDF (skrót z ang. High Density Fibreboard), tartak oraz zakład produkcji dodanej, w którym płyty są cięte na wymiar.

Pfleiderer Grajewo S.A.

Jeden z największych i najnowocześniejszych producentów płyt meblowych oraz oklein (folii meblowych i filmów melaminowych) w Polsce stanowiący część Grupy Pfleiderer - wiodącego w Europie producenta materiałów dla przemysłu meblarskiego.

zdjęcie kobiety z profilu

Wybór Polski był całkiem prostą decyzją. Ikea jest obecna na rynku polskim od ponad 50 lat, a Ikea Industry Poland jest największym oddziałem produkcyjnym w grupie Ikea.

W kolejnym kroku musieliśmy wybrać region, w którym ulokujemy inwestycję. Wzięliśmy pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, bliskość dostawców surowca, którym jest drewno. Ikea dba o racjonalną gospodarkę leśną, dlatego mamy wysokie oczekiwania wobec dostawców. Tutaj drewno pochodzi ze sprawdzonych źródeł.

Kolejną kwestią był dostęp do linii kolejowej. Dzięki niej możemy dostarczać surowiec i wysyłać gotowe produkty transportem kolejowym, co znajduje odbicie w kosztach.

Wreszcie, na naszą decyzję wpłynęła bardzo dobra współpraca z władzami samorządowymi i wsparcie, jakie od nich otrzymaliśmy. Od samego początku byli bardzo pomocni, pozytywnie nastawieni i zorientowani na rozwój regionu.

Urlika Garbe Dyrektor Zarządzający IKEA Industry Poland
Oddział w Orli, w latach 2014-2016

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z pracownikami Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987