Suempol laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Gala finałowa w Pałacu Prezydenckim. Prezydent RP przemawia do zgromadzonych gości.

Jeden z największych producentów łososia wędzonego na świecie – Suempol sp. z o.o. z Bielska Podlaskiego – został laureatem XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Odpowiedzialny Biznes. Nagrody wręczył Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 maja br. w Pałacu Prezydenckim.

Tegoroczna edycja Nagrody przyznawanej przez Prezydenta RP za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości została zdominowana przez podlaskie firmy. W pięciu kategoriach głównych nominację otrzymało aż pięć regionalnych przedsiębiorstw, z których trzy – w tym laureat – zostały zgłoszone przez Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. O tym jak znaczącym osiągnięciem jest zdobycie Nagrody, najlepiej świadczy fakt, że o najwyższe laury ubiegało się ponad 150 kandydatów zgłoszonych przez instytucje z całego kraju. Zwycięzców wskazała kapituła Nagrody złożona z wybitnych ekspertów reprezentujących różne dziedziny gospodarki.

Prezydent RP Andrzej Duda podsumowując XVIII edycję Nagrody powiedział:

Wszyscy Państwo zgromadzeni na tej Sali zasługujecie na prezydencką nagrodę. […] Kiedy było widać Państwa siedziby, hale produkcyjne i to wszystko co jest rzeczywistością Państwa firm, to jest to absolutnie światowy poziom. […] Z całego serca za to dziękuję, bo reprezentujecie także Rzeczpospolitą. Budujecie nie tylko swoją markę, ale także markę, którą jest Rzeczpospolita Polska. […] Jestem gotów do promowania waszych firm, także poza granicami, ponieważ jesteście dumą Rzeczypospolitej.

Podczas gali finałowej województwo podlaskie reprezentowały:

w kategorii Lider MŚP:

Alex sp. z o.o. – zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego,

w kategorii Narodowy Sukces:

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy – zgłoszona przez Polską Izbę Mleka,

SaMASZ sp. z o.o. – zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Fundację Technotalenty oraz Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku,

w kategorii Odpowiedzialny Biznes:

MALOW sp. z o.o. – zgłoszona przez Fundację Technotalenty i Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku,

Suempol sp. z o.o. (laureat) – zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, komentując wyniki Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP stwierdził:

Serdecznie gratuluję firmie Suempol zdobycia tak prestiżowego wyróżnienia. To wspaniałe osiągnięcie, które podkreśla nie tylko mocną pozycję na rynku, ale również troskę o pracowników, ich rodziny oraz lokalną społeczność. Cieszy fakt, że to właśnie kandydatura zaproponowana przez urząd marszałkowski zdobyła nagrodę Prezydenta RP. Wyrazy uznania należą się także pozostałym finalistom z naszego regionu. Największa liczba nominacji otrzymanych przez przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego to najlepszy dowód, że nasz region posiada bardzo silne marki, które odnoszą sukcesy w kraju i na arenie międzynarodowej.

Podlaski akcent miało również przyznanie nagrody indywidualnej dla osoby wyróżniającej się wybitnymi zasługami dla rozwoju polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości. Jej laureatem został prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, urodzony w Rosochatem Kościelnem w województwie podlaskim, światowej sławy polski lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Prezydent RP Andrzej Duda komentując dorobek laureata mówił:

Dziękuję za długie lata działalności i pomocy pacjentom. Dziękuję za przywracanie słuchu dzieciom, setki tysięcy przeprowadzonych zabiegów, za to w jak wspaniały sposób Pan Profesor reprezentuje Rzeczpospolitą, ale przede wszystkim za to, w jaki sposób Pan Profesor pomaga ludziom. […] Nagroda trafia w ręce człowieka niezwykle uzdolnionego, niezwykle oddanego całym życiem misji pomagania drugiemu człowiekowi.

Prof. Henryk Skarżyński jest laureatem tytułu Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego, przyznanego w 2019 r. przez Marszałka Artura Kosickiego.

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987