Start-upy

Jasny punkt na mapie polskich start-upów

Według raportu Startup Poland ponad 70% białostockich innowatorów działało w 2019 r. w obszarze deep tech, czyli najbardziej zaawansowanych technologii. Są to inwestycje w przełomowe projekty techniczne, badania laboratoryjne i prototypy. Mocną stroną regionalnych firm są: robotyka, elektronika, rozwiązania podnoszące produktywność, ERP, CRM, przemysł 4.0 oraz edu-tech. Około 10% wszystkich polskich start-upów działających w tych obszarach ma swoją siedzibę właśnie w Białymstoku, a liczba innowacyjnych firm przypadających na jednego mieszkańca jest tutaj jedną z największych w Polsce. To właśnie znakomite umiejętności białostoczan skłoniły amerykański start-up Instapage do rozwijania firmy równolegle w Kalifornii i na Podlasiu. Ale przykładów kreatywności Podlasian jest o wiele więcej…

Specjalnością studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej stało się konstruowanie łazików marsjańskich. Swoje projekty realizują tak doskonale, że trzy razy zwyciężyli w zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Od 2011 roku nieprzerwanie utrzymują się wśród dziesięciu najlepszych drużyn na świecie budujących analogi łazików marsjańskich.

Petros Psyllos jest jednym z najbardziej uzdolnionych europejskich wynalazców. W obszarze jego zainteresowań znajdują się: sztuczna inteligencja, robotyka i kognitywistyka. Ale przede wszystkim jest odkrywcą, którego prace mogą zrewolucjonizować życie ludzi niepełnosprawnych. Sztuczne oko dla osób niewidomych, rękawica wspierająca komunikację osób niemówiących, czy sterowanie urządzeniami za pomocą fal mózgowych, to tylko niektóre z projektów młodego białostoczanina. Jego osiągnięcia sprawiły, że amerykański Forbes uznał go za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów.

Photon Entertainment to start-up absolwentów Politechniki Białostockiej, którzy postanowili nauczyć dzieci kreatywnego i logicznego myślenia. W rolę nauczyciela wciela się Photon – najnowocześniejszy na rynku robot edukacyjny, który rozwija się razem z dzieckiem. Dzięki licznym sensorom ma zdolność widzenia, słyszenia, odczuwa dotyk, odróżnia ciemność od światła i mierzy odległość. Kolejne wyzwania, które stawia dzieciom mała zabawka, pozwalają poznawać podstawy programowania i odkrywać świat nowych technologii. W 2018 r. Photon Entertainment uznano za najlepszy start-up Europy Środkowej i Wschodniej.

Do cyfrowego świata przenosi użytkowników RiftCat, którego platforma do gier wirtualnej rzeczywistości jest użytkowana przez kilkaset tysięcy osób. RiftCat współpracuje z takimi gigantami jak HTC i Huawei. Równie duży sukces osiągnęła firma Elastic Cloud Solutions. Z jej rozwiązań intranetowych korzysta ponad 200 tysięcy użytkowników z kilkudziesięciu krajów. Jest laureatem prestiżowej nagrody Best Intranet Design 2018 przyznanej przez Nielsen Norman Group.

Szybko rozwijające się przedsiębiorstwa

Innowacyjne rozwiązania programistyczne oraz autorskie aplikacje tworzy grupa TenderHut. Firma posiada centra developerskie w największych miastach Polski oraz przedstawicielstwa zagraniczne: Zurich, Londyn, Berlin, Dublin, Paryż, Nowy Jork, Sztokholm i Kopenhaga. W 2019 r. w rankingu Financial Times 1000 TenderHut zajął 23. Miejsce na liście 1000 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw europejskich. Do jej produktów należą:

Grow Uperion

Grow Uperion to platforma grywalizacyjna z obszaru HR Tech, która angażuje i motywuje pracowników oraz zwiększa ich produktywność i wydajność, bez zwiększania nakładów na benefity finansowe i pozafinansowe.

Holo4Labs

Holo4Labs to spółka technologiczna, która oferuje zaawansowane rozwiązanie z zakresu rozszerzonej rzeczywistości (mixed reality), istotnie usprawniające pracę różnego rodzaju laboratoriów. Spółka jest twórcą oprogramowania, działającego na goglach rozszerzonej rzeczywistości HoloLens 2, produkcji Microsoftu.

Holo4Med

Rozwiązanie dla sektora MedTech: wykorzystuje m.in. technologię rozszerzonej rzeczywistości. Rozwiązania Holo4Med znajdują zastosowanie w wielu miejscach, poczynając od domów pacjentów, po szpitale i kliniki, zarówno publiczne, jak i prywatne, uniwersytety medyczne czy szpitale wojskowe.

Zonifero

Zonifero jest innowacyjną platformą do zarządzania budynkiem i miejscem pracy. Pomaga w digitalizacji przestrzeni biurowej, optymalizacji wykorzystania zasobów biurowych oraz w organizacji pracy hybrydowej i zdalnej.

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987