Spotkanie Marszałka Województwa Podlaskiego z Ambasadorem Japonii

Współpraca gospodarcza, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, osiągnięcia podlaskich olimpijczyków w Tokio – to główne tematy podejmowane podczas poniedziałkowego (22.11) spotkania marszałka Artura Kosickiego z Akio Miyajimą, Ambasadorem Japonii w Polsce. Uczestniczyli w nim także Hiroaki Tanaka, II Sekretarz Ambasady Japonii oraz Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej w urzędzie marszałkowskim.

Rozwój gospodarczy województwa podlaskiego oraz polsko-japońska współpraca handlowa znalazły się w centrum zainteresowania obu stron. Japonia zalicza się do największych inwestorów zagranicznych w Polsce, ale inwestycje te skupione są głównie na zachód od Wisły. Marszałek Kosicki zachęcał stronę japońską, aby była bardziej aktywna w Polsce wschodniej, zwłaszcza że w 2019 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Japonią, która zniosła wiele barier we wzajemnej współpracy gospodarczej.

Liczę, że Polska wschodnia, a zwłaszcza nasz region, znajdą się w kręgu zainteresowania inwestorów z Japonii. Podlaskie staje się jest coraz bardziej atrakcyjne dla biznesu, choćby przez wzgląd na powstające tu szlaki międzynarodowe: północ-południe; wschód-zachód – mówił Artur Kosicki.

Kolejnym ważnym tematem rozmowy była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, która jednocześnie jest granicą Unii Europejskiej i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

18 listopada szefowie Ministerstwa Spraw Zagranicznych państw grupy G7, w tym Japonii, wydali oświadczenie w sprawie Białorusi. Japonia potępiła wykorzystywanie przez władzę białoruską nieudokumentowanej migracji ludności i wyraziła solidarność z Polską, Litwą i Łotwą, w które wymierzone zostały działania. Japończycy wyrazili nadzieję na jak najszybszą deeskalację i stabilizację sytuacji granicznej.

Marszałek Kosicki zapewnił, że strona polska dokłada wszelkich starań, aby wszystkim osobom przebywającym na granicy zapewnić należytą opiekę.

Musimy strzec granic, ale nie odmawiamy należytej troski i opieki tym ludziom, którzy znaleźli się w tym tragicznym położeniu – mówił.

Spotkanie stało się okazją do rozmowy o sukcesach podlaskich sportowców w Tokio. Przypomnijmy: medale na olimpiadzie zdobyli: Wojciech Nowicki – złoto w rzucie młotem i Maria Andrejczyk – srebro w rzucie oszczepem. Natomiast na paraolimpiadzie srebrny medal w tenisie stołowym wywalczył Rafał Czuper.

Jak podkreślił Akio Miyajima, w Japonii było głośno o wspaniałym geście Marii Andrejczyk, która swój medal przekazała na cel charytatywny.

To wzbudziło ogromne zainteresowanie naszego społeczeństwa. Piękny gest wspaniałej sportsmenki – mówił ambasador.

Kolejnym wielkim wydarzeniem, po Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, którego organizacja została przyznana Japonii, jest wystawa światowa EXPO w Osace w 2025 r. Organizatorzy przewidują, że w japońskim regionie Kansai promować się będzie 150 państw i 25 organizacji międzynarodowych. W Osace prawdopodobnie pojawi się również biznes podlaski.

Podczas wizyty w stolicy województwa, ambasador odwiedzi też Muzeum Pamięci Sybiru. Jak informował Akio Miyajima, to miejsce ważne również dla Japończyków. W latach 1919 -1921 około tysiąca Polaków (w znacznej większości dzieci) przebywających na Syberii, znalazło schronienie w Japonii.

Przyjęto około 800 dzieci i ponad sto osób starszych. Mogli z głębi Rosji dostać się do Japonii, skąd wrócili okrętami do ojczyzny – podkreślał.

Jednym z najważniejszych punktów wizyty Ambasadora Japonii w Białymstoku był lunch z podlaskimi przedsiębiorcami. Obecnie firmy w województwa podlaskiego wykazują coraz większą aktywność we współpracy z Japonią, zwłaszcza w sektorze maszynowym oraz spożywczym, czego przykładem są Pronar, SaMASZ, Suempol i Zakłady Mięsne Łuniewscy. Niemniej poziom tej aktywności wciąż jest relatywnie niski, w związku z tym szansą na jej zwiększenie będzie Podlaskie Forum Ekonomiczne w maju 2022 roku, kiedy do Białegostoku przyjadą przedstawiciele biznesu japońskiego. Marszałek Artur Kosicki do udziału w Forum zaprosił też Ambasadora Akio Miyajimę.

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej
ul. Jana Kilińskiego 16
15-089 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987