Sektor turystyczny

Ostoja dzikiej przyrody

Podlaskie to ostoja dzikiej przyrody. Tutaj znajdują się: najstarsza europejska puszcza, wspaniałe rozlewiska dzikich rzek i jedne z najpiękniejszych polskich jezior. To wszystko w czterech unikalnych parkach narodowych: Białowieskim, Biebrzańskim, Narwiańskim i Wigierskim. Łącznie zajmują powierzchnię ponad 900 km2.

Sowa na drzewie

Najstarszym i najbardziej znanym jest Białowieski Park Narodowy – miejsce, które umożliwia podróż do czasów prehistorycznych. Tutaj na własne oczy można zobaczyć jak wyglądał liściasty las pierwotny, który przed setkami lat pokrywał Europę. Na wolności, obok wilka i rysia, żyje tu największa populacja żubrów na świecie. Te ostatnie stały się symbolem nie tylko parku, ale całego regionu.

Ptaki lecące nad wodą w blasku zachodzącego słońca

Z mokradeł, bagien i torfowisk słynie Biebrzański – największy polski park narodowy. Naturalny charakter doliny Biebrzy stworzył idealne miejsce do lęgu i gniazdowania dla setek gatunków ptaków, w tym batalionów, żurawi i orlików. Dziewiczą przyrodę Doliny Biebrzy można podziwiać dzięki sieci urokliwych szlaków turystycznych.

Człowiek płynący łódką

Polską Amazonią nazywany jest Narwiański Park Narodowy. Swoją sławę zawdzięcza unikalnemu układowi rozlewisk rzeki Narwi, licznym korytom i starorzeczom. Niewiele rzek na świecie jest podobnych do Narwi. Są wśród nich: Amazonka w Ameryce Południowej, Okawango w Afryce, Saskatchewan w Kanadzie i Ob na Syberii.

Panorama regionu

Centrum Wigierskiego Parku Narodowego są Wigry – jedno z największych i najwspanialszych polskich jezior. Towarzyszą mu dziesiątki mniejszych, równie urokliwych zbiorników, które przypominają o polodowcowym charakterze tej krainy. Dzięki nim park stał się mekką miłośników turystyki wodnej – żeglarzy i kajakarzy.

Para jadąca na rowerach w lesie

Shinrin-yoku to „kąpiel leśna” powstała w Japonii, gdzie już w latach 80. XX wieku promowano ideę spacerów leśnych zapobiegających i leczących choroby cywilizacyjne. Od tego czasu zdobywa popularność na całym świecie. Czy istnieje lepsze miejsce do stosowania tej terapii niż spacery w rozległych lasach i puszczach: Białowieskiej, Augustowskiej i Knyszyńskiej? Zwolennicy bardziej aktywnego wypoczynku również znajdą tu coś dla siebie. Przez Podlaskie przebiega najdłuższy odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, projektu łączącego pięć województw Polski Wschodniej. Niemal 600 km trasy w województwie podlaskim gwarantuje niezapomniane wrażenia i odkrywanie miejsc o niepowtarzalnej urodzie.

Żaglówki płynące po jeziorze

Wigry, Czarna Hańcza, Kanał Augustowski są z kolei magnesem przyciągającym pasjonatów sportów wodnych. Żeglowanie na Wigrach, jednym z najbardziej urokliwych polskich jezior, spływy kajakowe Czarną Hańczą, zaliczaną do najczystszych polskich rzek oraz przeprawa Kanałem Augustowskim, cudem inżynieryjnym w Puszczy Augustowskiej, to obowiązkowe punkty pobytu w regionie.

Koncert muzyki cerkiewnej, chór i publiczność w cerkwi

Niezapomnianych doznań dostarczają spotkania z różnorodną podlaską kulturą. Ziemie województwa podlaskiego od wieków były krainą graniczną, gdzie stykały się ze sobą odmienne kultury, narodowości i religie. Tutaj znajdują się miejsca kultu ważne dla katolicyzmu, prawosławia, islamu i judaizmu. Wśród nich pokamedulski klasztor nad Wigrami, Święta Góra Grabarka – serce wyznawców prawosławia, najstarszy polski meczet w Kruszynianach i druga pod względem wielkości w Polsce Wielka Synagoga w Tykocinie.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z pracownikami Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987