Sektor medyczny

Wieloletnie doświadczenie, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Najnowsze technologie, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe wykorzystywane są m.in. w medycynie. To właśnie w Podlaskiem powstało Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie, które jest jedną z nielicznych instytucji na świecie tworzących unikalne zbiory danych w obszarze chorób nowotworowych i cywilizacyjnych. Algorytmy powstające w oparciu o zebrane dane pozwalają postawić optymalną diagnozę oraz zaproponować właściwą formę terapii dla konkretnego pacjenta.

W Podlaskiem działają liderzy branży produkcji implantów, którzy stosują innowacje na skalę światową. Należy do nich firma ChM – największy polski producent implantów i narzędzi stosowanych w traumatologii i ortopedii.

W podobnej działalności specjalizuje się Medgal, którego domenę stanowi projektowanie, produkcja i sprzedaż implantów oraz instrumentariów stosowanych w chirurgii kostnej i ortopedii.

Przedsiębiorstwa nieustannie wdrażają innowacyjne rozwiązania, które pozwalają im utrzymywać silną pozycję na rynkach międzynarodowych.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych powstała bioniczna proteza ręki Mindhand, która wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które utraciły kończynę górną.

Proteza skonstruowana przez MINDHAND Sp. z o. o. ma być znacznie tańsza od urządzeń dostępnych obecnie na rynku i w związku z tym osiągalna dla większości potrzebujących.

Szereg projektów prowadzonych przez pracowników naukowych regionalnych uczelni, takich jak Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny, może już wkrótce zaowocować wdrożeniem nowych terapii i leków.

Tego rodzaju projektem są m.in. badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej, których efektem jest zgłoszenie patentowe opisujące przeciwnowotworowe działanie korzeniowca sosnowego, grzyba który może hamować wzrost komórek nowotworowych i w szczególny sposób wspomagać terapię raka jelita grubego.

Podlascy przedstawiciele sektora medycznego

ChM sp. z o.o.

Firma, która działa na rynku medycznym od kilkudziesięciu lat. Obecnie jest największym polskim producentem implantów dla traumatologii i ortopedii. Z powodzeniem prowadzi eksport swoich produktów na rynki całego świata. Wykorzystując wiedzę techniczną, najnowocześniejsze technologie oraz doświadczenie w pracy ze środowiskiem medycznym, ChM oferuje produkty najwyższej jakości.

Medgal sp. z o.o.

Głównym przedmiotem działalności firmy jest projektowanie, produkcja oraz sprzedaż implantów i instrumentariów stosowanych w chirurgii kostnej i ortopedii. Produkowane przez Medgal wyroby charakteryzują się wysoką jakością, ergonomią używania i konkurencyjnymi cenami. Firma wdraża innowacyjne rozwiązania, będąc jedynym na światowym rynku medycznym producentem stalowych i tytanowych implantów pokrytych warstwą węglową oraz węglowo-krzemową.

MindHand sp. z o.o.

Celem projektu MindHand jest odtworzenie podstawowych chwytów naturalnej ręki. Model ludzkiej dłoni uzyskano za pomocą skanowania trójwymiarowego, a do stworzenia prototypu wykorzystano różne techniki modelowania oraz technologię druku 3D. Zaprojektowana proteza będzie sterowana przy pomocy sygnałów EMG pochodzących z kikuta, a sygnał z mięśni będzie odbierany i wysyłany do sterownika, który przeanalizuje sygnały oraz pracę ruchomych części protezy ręki.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z pracownikami Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej
ul. Jana Kilińskiego 16
15-089 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987