Podlaska misja gospodarcza do Niemiec

Uczestnicy zagranicznej misji gospodarczej do Niemiec w trakcie zwiedzania wystawy

Prezentacja potencjału podlaskich firm z branży metalowej i maszynowej, rozmowy biznesowe z przedsiębiorcami niemieckimi, spotkanie z przedstawicielami władz Dingolfing-Landau, udział w targach Automatica 2023 oraz wizyty studyjne w fabrykach BMW i Airbus Helicopters to najważniejsze punkty misji gospodarczej do Niemiec, która zakończyła się w piątek 30 czerwca. Organizatorem misji było Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP). Samorząd Województwa reprezentował Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

W seminarium biznesowym w Monachium uczestniczyli reprezentanci podlaskich firm z sektora MŚP, reprezentujący branżę metalową i maszynową, Pani Dorota Kafara, ekspert z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pani Katarzyna Pietraszewska, zastępca dyrektora Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej UMWP. Tematem przewodnim seminarium była prezentacja potencjału regionu, w szczególności sektora metalowego i maszynowego.

Promocja branży metalowej

Województwo podlaskie jest liderem rozwoju branży metalowej w Polsce, o czym świadczy fakt, że na terenie regionu działają krajowi i światowi liderzy produkcji maszyn, urządzeń oraz konstrukcji metalowych. Podkreślał to Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, prowadząc rozmowy z przedstawicielami bawarskiego powiatu Dingolfing-Landau oraz otwierając seminarium biznesowe w Monachium:

Branża metalowa należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w województwie podlaskim. Dzięki implementacji nowych technologii, wykwalifikowanym pracownikom, a także wysokiej jakości i niezawodności wytwarzanych towarów, podlaskie firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne na rynkach zagranicznych, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Podkreślał, że Podlaskie jest regionem ludzi ambitnych, w którym udało się połączyć ze sobą rozwój wysokich technologii oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Zachęcał niemieckie firmy do nawiązywania współpracy z podlaskimi przedsiębiorstwami, dodając:

Podlaskie jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce, którego potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Jestem przekonany, że obecność podlaskich przedsiębiorców w Monachium pozwoli im nawiązać nowe kontakty biznesowe, wzmocni ekspansję na zagranicznych rynkach oraz umożliwi promocję podlaskiej i polskiej gospodarki.

Rozmowy B2B z partnerami zagranicznymi

Obok podlaskiego seminarium biznesowego, doskonałą płaszczyznę do rozwijania relacji B2B stanowiły odbywające się w tych dniach w Monachium targi Automatica 2023. To jedno z największych na świecie wydarzeń, podczas którego prezentowane są trendy z zakresu inteligentnej automatyki oraz robotyki. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami, stosowanymi przez wiodące przedsiębiorstwa oraz ich wykorzystania w prowadzonej działalności.

Misja to niesamowita wymiana doświadczeń biznesów z podobnej branży. Możemy czytać mądre książki, słuchać wielkich uczonych, ale to doświadczenie, jakim możemy się podzielić przy okazji takiego wydarzenia, jest bezcenne. Nowe kontakty, nowe relacje międzynarodowe na pewno przyniosą nam wszystkim obopólne korzyści – podkreślała Monika Piłasiewicz z firmy Alu-frost.

Wtórował jej Andrzej Konopka z firmy KOJA: – Dla firmy Koja to nowe doświadczenie, nowy sposób badania i rozpoznania rynku, z bardzo ciekawymi opcjami.

Pani Agnieszka Stanisławczyk z firmy Promostal sp. z o.o., sp.k. zwracała uwagę, że misja gospodarcza to nie tylko okazja do nawiązania kontaktów zewnętrznych, ale także bliższego poznania rodzimych podlaskich przedsiębiorstw: – Dziękujemy UMWP za organizację wyjazdu i za możliwość zaproszenia i spotkania się z naszymi obecnymi i potencjalnymi klientami. Odnieśliśmy korzyści na wielu płaszczyznach, także korzyści ze współpracy z firmami z województwa podlaskiego. Uważam, że wyjazd jest bardzo owocny, z wielką perspektywą dla firm. Możliwość spotkania się w tym miejscu jest nieoceniona i za to serdecznie dziękujemy.

Wizyty studyjne w fabrykach BMW i Airbus Helicopters

Wyjątkowym doświadczeniem były wizyty w nowoczesnych fabrykach samochodów oraz śmigłowców. Pierwszą z nich jest zlokalizowana nieopodal Monachium BMW Group Plant Dingolfing, zatrudniająca 18 tysięcy pracowników, w której każdego dnia produkuje się ok. 1,5 tysiąca samochodów. Drugą jest Airbus Helicopters międzynarodowe przedsiębiorstwo z siedzibą w Donauwörth, które specjalizuje się w produkcji i serwisowaniu śmigłowców dla lotnictwa cywilnego oraz wojskowego. Wizyty studyjne w tych zakładach umożliwiły poznanie najlepszych praktyk stosowanych przez liderów branży motoryzacyjnej i lotniczej. Podkreślała to m.in. Pani Agnieszka Stanisławczyk: – Możliwość zobaczenia procesów produkcyjnych w zakładach BMW i Airbus, obserwacja ich działalności oraz prowadzenie rozmów z pracownikami, pozwoli nam na zaimplementowanie ciekawych rozwiązań także w naszych przedsiębiorstwach.

Rozwój współpracy międzynarodowej

Misja gospodarcza do Niemiec to piąte z cyklu spotkań z podlaskim biznesem organizowanych w całej Europie w ciągu ostatnich dwóch lat. W ubiegłym roku odbyły się misje w Paryżu, Brukseli i Londynie. W maju br. podlascy przedsiębiorcy prezentowali się w Wilnie. To inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, którą najbardziej doceniają jej adresaci, czyli podlascy przedsiębiorcy.

– Dzięki misji uzyskaliśmy nowe perspektywy i rynki zbytu, nawiązaliśmy także kontakty gospodarcze z regionem Bawarii – przyznała Pani Monika Rutkowska z firmy Art.-Motor. W podobnym tonie wypowiadał się Pan Marcin Halicki z firmy Jazon: – Dzięki wyjazdowi na misję gospodarczą do Niemiec nawiązaliśmy nowe kontakty z kontrahentami niemieckimi. Myślę, że wkrótce przyniosą owoce dla obu stron.

W misji gospodarczej do Niemiec uczestniczyli przedstawiciele następujących firm z województwa podlaskiego:

  • Alu-Frost produkcja stalowych akcesoriów samochodowych i laserowe cięcie metali
  • Art-Motor – produkcja części i akcesoriów do pojazdów silnikowych
  • Jazon – produkcja maszyn i urządzeń dla budownictwa drogowego
  • Koja – produkcja maszyn rolniczych
  • Kucharczyk – produkcja konstrukcji stalowych i płyt warstwowych
  • Promostal – produkcja i montaż konstrukcji stalowych
  • Stelmet – produkcja konstrukcji stalowych, cięcie wodą i laserem oraz malowanie proszkowe

Misja gospodarcza do Niemiec została zorganizowana w ramach projektu Promocja gospodarcza województwa podlaskiego pn. Podlaskie – naturalna droga rozwoju, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 

 

 

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987