Kolej na Polskę – kolej na Podlaskie – konferencja prasowa

Konferencja prasowa. Paweł Wnukowski, radny województwa podlaskiego, odpowiada na pytania dziennikarzy.

Nowy Jedwabny Szlak (NJS), związany z nim program Kolej na Polskę oraz rola w nim Podlaskiego były tematami konferencji prasowej, inicjującej poniedziałkowe (28.06) seminarium gospodarcze „Kolej na Polskę – kolej na Podlaskie”. Wzięli w niej udział: Paweł Wnukowski – radny wojewódzki, Przewodniczący Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji, Mariusz Dąbrowski – dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej UMWP oraz Teodor Kula – członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu pogłębienie wymiany handlowej między Chinami a Europą przy wykorzystaniu transportu morskiego i kolejowego. W przypadku tego drugiego bardzo istotną rolę pełni Polska i Podlaskie, które są bramą dla towarów trafiających na teren Unii Europejskiej.

Największym atutem – położenie geograficzne

Nasz region jest niezwykle korzystnie położony. To tu przecinają się szlaki Via Carpatii i Via Baltiki. To dla nas ogromna szansa – mówił Paweł Wnukowski.

Jak zaznaczył, samorząd województwa od lat, dzięki środkom z funduszy europejskich, inwestuje w modernizację linii kolejowych, przystosowując je do transportu towarowego na dużą skalę.

Możemy stać się regionem kojarzonym z największymi centrami logistycznymi w Europie, co przełoży się na rozwój całego województwa – podkreślał.

Potrzeby rynku rosną

Inicjatywa NJS została ogłoszona 8 lat temu. Pandemia spowodowała, że zostały zakorkowane porty morskie i lotnicze, a inwestorzy zaczęli szukać alternatyw w postaci szlaków kolejowych. To szansa dla naszego regionu.

Coraz więcej przedsiębiorców i instytucji dopytuje nas o możliwości nie tylko transportu kontenerów, ale również o rozwój e-commerce, obsługę celną i prawną. Pytają o nasz region globalne korporacje zajmujące się logistyką. Potrzeby rynku rosną dużo szybciej niż możliwości infrastruktury. Pojawiło się okienko, duża szansa dla naszego regionu i musimy ją  jak najlepiej wykorzystać, by Nowy Jedwabny Szlak z naszym udziałem stał się faktem – mówił Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej UMWP.

Centrum przeładunkowe Europy

By odegrać jak największą rolę na międzynarodowej arenie Nowego Jedwabnego Szlaku, ważne jest wspólne, mocne, skoordynowane stanowisko.

Podlaskie ze względu na swoje położenie, bliskość granic i ambicje związane z planami rozbudowy infrastruktury ma ogromne szanse na odegranie znaczącej roli w tym przedsięwzięciu, ale my musimy tę szansę pomóc wykorzystać – przekonywał Teodor Kula, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Centrum przeładunkowe Europy w Polsce jest jak najbardziej realne. Dla gospodarki oznacza to dynamiczny rozwój infrastruktury, większą liczbę miejsc pracy oraz zyski dla budżetu Skarbu Państwa.

Seminarium „Kolej na Polskę – kolej na Podlaskie” to wspólna inicjatywa Województwa Podlaskiego i Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów, będąca kolejnym krokiem wzmacniającym pozycję regionu na trasie przyszłego Nowego Jedwabnego Szlaku.

 

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987