5 podlaskich firm nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Zdjęcie lotnicze fabryki maszyn rolniczych firmy SaMASZ.

Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP uhonorowane zostają najlepsze podmioty gospodarcze, które przyczyniają się do budowania potencjału gospodarczego naszego kraju, będące dumą i nadzieją rodzimej gospodarki.

W tegorocznej XVIII edycji nominację do nagrody otrzymało aż 5 podlaskich firm. Podlaskie kandydatury zgłaszane były m.in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Są to:

W kategorii Lider MŚP

ALEX sp. z o.o. – uznany polski producent systemów i komponentów instalacji autogazu. Produkty firmy od wielu lat zdobywają nagrody oraz uznanie klientów w ponad 30 krajach świata. Firma dysponuje własnym biurem projektowym, gdzie inżynierowie i konstruktorzy tworzą innowacyjne rozwiązania alternatywnego zasilania pojazdów paliwem LPG/CNG. Posiada nowoczesne hale produkcyjne, wyposażone w maszyny CNC do obróbki metali, linię produkcji i obróbki elementów z tworzyw sztucznych oraz linię produkcji i montażu elektroniki. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 150 osób.

W kategorii Narodowy Sukces

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy

OSM Piątnica to polska spółdzielnia mleczarska należąca do ponad 2 tys. rolników, których gospodarstwa położone są na czystych ekologicznie terenach Mazowsza, Podlasia i Kurpi. Bogate tradycje mleczarskie regionu, szacunek do natury oraz otwartość na innowacje pozwoliły firmie stać się jedną z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się mleczarni w kraju i na świecie. Uzupełnieniem oferty jest gama produktów deserowych oraz produktów BIO – z mleka ekologicznego, pochodzącego z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, prowadzących tradycyjną pastwiskową hodowlę krów. OSM Piątnica zatrudnia obecnie 974 osoby.

SaMASZ sp. z o.o.

Firma SaMASZ, założona w 1984 roku, jest jednym z największych polskich, liczących się na świecie producentów maszyn rolniczych i komunalnych. W ofercie posiada ponad 300 typów różnych maszyn, m.in. kosiarek bębnowych, dyskowych, przetrząsaczy, zgrabiarek, wozów paszowych, ramion wysięgnikowych, kosiarek bijakowych, pługów odśnieżnych oraz zamiatarek. W 2015 roku SaMASZ ustanowił Rekord Guinnessa zestawem kosiarek MegaCUT kosząc 96,2 ha łąk w 8 godzin. W lutym 2018 roku firma została przeniesiona do nowo wybudowanego zakładu w Zabłudowie. Inwestycja zajmuje obszar 13 ha i składają się na nią m.in. hala produkcyjna, biurowiec, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, własna oczyszczalnia ścieków oraz pola doświadczalne. Firma zatrudnia obecnie 790 osób.

W kategorii Odpowiedzialny Biznes

MALOW sp. z o.o.

To lider wśród firm europejskich i największy w Polsce producent mebli metalowych: biurowych, socjalnych, szkolnych, warsztatowych, medycznych, regałów przesuwnych oraz szaf wzmocnionych. Rocznie produkuje ok. 280 tys. szt. wyrobów, które eksportuje m.in. do Skandynawii, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, krajów Beneluksu, na Litwę, Łotwę, Estonię, do Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy do Kuwejtu. Co roku ok. 70% produkcji spółki trafia na eksport. W duchu odpowiedzialnego biznesu podejmuje kroki w zakresie działalności gospodarczej, inwestycji, innowacyjności, dbania o zasoby ludzkie, przestrzegania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu, działalności charytatywnej, ochrony środowiska i relacji z organizacjami naukowymi, biznesowymi i społecznymi.

Suempol sp. z o.o.

Rodzinne przedsiębiorstwo Suempol zostało założone w 1989 roku w Bielsku Podlaskim. Początkowo firma zajmowała się przetwórstwem krewetek poławianych u wybrzeży Holandii i Belgii, które po uszlachetnieniu trafiały na rynki całej Europy, w tym belgijski Dwór Królewski. Po kilku latach marka włączyła do produkcji przetwórstwo łososia atlantyckiego i łososia pacyficznego pod różnymi postaciami: wędzony na zimno, wędzony na gorąco, marynowany oraz świeży, który jest obecnie flagowym produktem Suempol i stanowi około 98% całej produkcji. Firma jest obecnie nie tylko pionierem swojej branży w Polsce, ale także jednym z największych na świecie producentów łososia wędzonego.

Tradycyjnie laureatów Nagrody ogłaszano podczas Kongresu 590. Tegoroczna edycja tego przedsięwzięcia została przełożona na wiosnę 2021 r.

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987