10. Kongres Klastrów Polskich w Białymstoku

Są regiony, w których nie ma ani jednego klastra. W Podlaskiem są dwa, a do tego każdy z nich ma status kluczowego. To wyjątek w skali kraju, co podkreślali uczestnicy 10. Kongresu Klastrów Polskich, który w środę, 6.11, rozpoczął się w Białymstoku. Klastry stanowią jeden z filarów rozwoju nowoczesnych gospodarek – powiedział, biorący udział w kongresie, marszałek Łukasz Prokorym. Wśród prelegentów jest także przewodniczący sejmiku województwa Cezary Cieślukowski. Partnerem Strategicznym Kongresu jest Województwo Podlaskie.

Kongres Klastrów Polskich odbywa się w Operze i Filharmonii Podlaskiej i potrwa dwa dni. Wydarzenie ma wieloletnią tradycję, a jego gospodarzami było wiele miast, jak choćby Gliwice, Szczecin czy Warszawa. Na organizację 10. jubileuszowej edycji organizatorzy wybrali Białystok, co z jednej strony jest wyróżnieniem tak dla miasta jak i regionu, z drugiej zaś ma wymiar symboliczny. Warto podkreślić, że województwo podlaskie jako pierwsze w kraju miało dwa Krajowe Klastry Kluczowe, czyli takie, które mają istotne znaczenie dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej.

Klastry są siłą napędową wzrostu gospodarczego naszego kraju, przyczyniają się do budowania konkurencyjności i innowacyjności polskich firm oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Fenomenalnym przykładem pozytywnych efektów współpracy między przedsiębiorstwami, ośrodkami badawczonaukowymi oraz władzami samorządowymi jest województwo podlaskie podkreślił Łukasz Prokorym.

Do Krajowych Klastrów Kluczowych należą Evoluma Klaster Przemysłowy (wcześniej Klaster Obróbki Metali), reprezentowany przez Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju, oraz Polski Klaster Budowlany, który reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe.

To elitarne organizacje skupiające kilkuset partnerów działających w branżach metalowej, budowlanej oraz sektorach pokrewnych. Dumą napawa fakt, że znajdują się wśród nich krajowi, ale również światowi liderzy w swoich branżach. Ich efektywna współpraca przynosi wymierne korzyści dla województwa podlaskiego i jego mieszkańców, a także dla gospodarki narodowej dodał Marszałek Województwa Podlaskiego.

Jakie to korzyści? Wystarczy spojrzeć na to, jak przez ostatnich 20 lat rozwinął się Białystok i województwo.

– Kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, to był jeden z pięciu najbiedniejszych regionów w Europie – przypomniał Sebastian Rynkiewicz, prezes Evoluma Klaster Przemysłowy. – Teraz mamy operę, nowoczesny dworzec i nowatorskie firmy.

Podlaskie klastry status kluczowych zyskały w 2015 roku. Początki ich działalności były skromne. Opowiedział o nich Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie. W tej chwili jego organizacja zrzesza 45 klastrów, w tym niemal wszystkie kluczowe. Dwanaście lat temu, kiedy odbył się pierwszy kongres, było ich kilkanaście.

– Podlaskie jest ponad średnią. Dwa klastry kluczowe zrzeszają ponad 700 firm, co daje niesamowitą skalę w województwie. W skali kraju jest to ponad 4000 firm, które zatrudniają ponad 700 tys. pracowników – powiedział prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Dodał też, że jeśli chodzi o klastry, Polska ma mocną pozycję w Europie. Uczestnicy podkreślili też, że rozwój klastrów, a tym samym gospodarki w regionie, nie byłby możliwy gdyby nie wieloletnia współpraca ponad podziałami z samorządem województwa. Marszałek Prokorym zadeklarował otwartość na współpracę ze środowiskiem gospodarczym w nadchodzących latach, a także szereg istotnych inwestycji w infrastrukturę.

– W 2025 r. planujemy rekordowy budżet województwa, jeśli chodzi o budowę dróg – zapowiedział.

Wspomniał też o inwestycjach w kolej czy też budowie pasa startowego na Krywlanach.

W ciągu dwóch dni kongresu odbędzie się szereg paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział przedstawiciele biznesu, samorządów – w imieniu władz miasta konferencję zainaugurował Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku – oraz nauki. Wśród tematów są m.in. innowacje i nowe technologie w rozwoju gospodarki i infrastruktury polskich regionów czy przemysł spożywczy i rolny jako innowacyjne sektory polskiej gospodarki.

Relacja z Kongresu na antenie TVP3 Białystok: 10. Kongres Klastrów Polskich

 

 

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Biuro Promocji Gospodarczej
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

info@investinpodlaskie.pl

+48 85 66 54 653
+48 85 66 54 987